Cikkek : Látványos rockmusical az Arénában - Népszava |
Látványos rockmusical az Arénában - Népszava
Látványos rockmusical az Arénában
A Papp László Sportarénában csütörtök este mutatták be az 56 csepp vér című rockmusicalt. Az előadás előtt az ötvenes években rögzített korabeli híradórészleteket vetítettek. A rengeteg statisztát, táncost, kaszkadőrt felvonultató produkció erőssége a látvány és nem utolsósorban felvállaltan arra is törekszik, hogy a fiatalabb nézők számára akár oktató célzattal is közelebb hozza az ötven évvel ezelőtti 1956-os magyar forradalom eseményeit.
Az elején, amikor az előadás egy kis tűzijátékkal indult megijedtem. Attól tartottam, hogy csupán látványelemeket kapunk valódi darab helyett. Később kiderült, ha koherens drámai alapanyagról nem is beszélhetünk, de néhány erős drámai mondatból, néhol jelenetből azért következtethetünk a történet figuráira, motivációira. Először kételyekkel fogadtam, amikor meghallottam, hogy egy 56-os musicalre készülnek, ráadásul a csaknem tízezer embert befogadó Arénában. A csütörtöki premiert látva és a sportcsarnokban megjelent sok fiatal nézőre gondolva már azt hiszem, talán szükséges is volt egy ilyen kísérlet, mégha az eredmény felemásra is sikeredett. A kicsit patetikusan hangzó 56 csepp vér című musical rendezője Horváth Péter, aki gyerekként személyesen is megszenvedte az ötven évvel ezelőtt történteket. Édesapját, aki a szegedi teátrum egyik vezetője volt, a forradalom után bebörtönözték, a család széthullott, Horváth Péter kamaszként intézetbe került. A történetet és a dalszövegeket jegyző Horváth személyes indulata, szenvedélye végigkíséri a produkciót, sokszor kifejezetten mellbevágó egy-egy drámai dialógus. Például, amikor a Rómeó jelmezébe bújt Robi megkérdezi Júliáját, hogy a gyilkosokat mindig felkötik-e? Erre a szikár, de annál kegyetlenebb válasz annyi, hogy nem mindig. Az alapsztori elég vékony és egyszerű: 1956 októberében egy vidéki kisváros melletti faluban jelmezes bált rendeznek, ahol a városi ÁVH parancsnok lánya Júliának öltözve beleszeret a Rómeó jelmezét felöltő az egyik falusi suhancbó lett forradalmárba. Az ostromban Rómeó barátja és Júlia bátyja is életét veszti, utóbbi gyilkosa éppen Rómeó. A fiatal pár félelmében egy falusi templomban rejtőzik el, ahol a pap - Lőrinc barát - összadja őket. A fiatalok végül a szovjet csapatok által megostromolt templomban védekezés nélkül halnak meg.
Az előadás erőssége a látvány. A hatalmas játéktéren szinte egy pillanatra sincs üresjárat. Van amikor három, négy helyszínen zajlanak párhuzamosan a jelenetek. Emellett két hatalmas kivetítőn is követhetjük az eseményeket. Rengeteg korabeli ruhában és hajviselettel látható statiszta, táncos teszi fegyelmezetten a dolgát. Hatásos a koreográfia, amely Bóbis László és Kozma Attila munkája. Kaszkadőrök, tankok is színesítetik a kavalkádot. A kaszkadőröket Pintér Tamás irányította. Elhangzott néhány slágergyanús szerzemény, Mihály Tamás zeneszerző egyébként jól egyensúlyozott a populáris és az igényesebb stílus között. Örömteli, hogy az Arénában élőzenét hallhattunk. A zenekarvezető Babos Gyula és a karmester Zádori László mindent megtettek, hogy élvezhető legyen a hangzás. Az előadók nagyon sok helyről verbuvált alkalmi csapata eléggé eltérő teljesítményt nyújtott. A társaságból kiemelhető Kaszás Attila Lőrinc barátja, akinek még arra is jutott energiája, hogy a színészi szempontból kevésbé képzett két fiatal főszereplőt segítse a színpadon. Meggyőző Miller Zoltán Mercutiója. A végén a megszállókhoz átálló forradalmárt, Csöpit megszemélyesítő Ömböli Pál óriási enegiával és kedvvel vesz részt a játékban. Lear szállásadójaként Keresztes Ildikó egy remek dal emlékezetes interpretálásával tesz arról, hogy ne feledjük őt el az előadás után sem egy darabig. A Megasztárban feltűnt Hoffmann Mónika Júlia barátnőjét Szvetlánát jeleníti meg, különösen akkor van elemében, amikor a bálon dalra fakad. Seress Zoltán Hercege egy angolul is beszélő művelt, olykor teljesen emberi megszálló. A két főszereplő Veres Mónika és Palcsó Tamás közül az előbbi az, akit várhatóan a jövőben is megbíznak majd színészi feladatokkal. Az előadás alkalmas arra, hogy egy intimebb térben, kevesebb tűzzel és tankkal szakmailag is értékelhetőbb prudukció váljon belőle. A premiert több kamerával rögzítették, melyből a tervek szerint film is készül.
Balogh Gyula
Népszava
|