56 csepp vér
Bemutató időpontja: 2006. október 19., Papp László Budapest Sportaréna
56 Csepp vér
musical
Író: Horváth Péter
Zeneszerző: Mihály Tamás
Rendező: Horváth Péter
Szereplők:
Rómeó - Palcsó Tamás
Júlia - Veres Mónika
Mercutió - Miller Zoltán
Szvetlána - Hoffmann Mónika
Herceg - Seress Zoltán
Őrnagy - Forgács Péter
Őrnagyné - Balogh Erika
Lear - Miller Lajos
Lear, szállásadónője - Keresztes Ildikó
Tibor - Kiss Zoltán
Lobo - Szabó Simon
Beás - Galyas István
Csöpi - Ömböli Pál
Lőrinc - Kaszás Attila
Genya - Puskás Péter
Málnaszőr - Szanitter Dávid
Szakaszvezető - Szakács Tibor
Fiúk a csapatban - Dénes Gergely, Kisfalusi Lehel, Demeter Tamás
Potentátasszonny1 - Gyuricza Mikolt
Potentátasszonny2 - Papp Annamária
Nylonruhás nő - Megyeri Mária
Ávós nő - Bittner Anett
Kicsi potentát - Urmai Gábor
Szakállas potentát - Meződi József
Sovány Potentát - Buch Tibor
Ávós kiskatona - Kovács Miklós, Szabó József, Északi Tamás, Huczek Gábor, Pecsenyiczky Balázs, Oroszi Tamás, Umbráth László, Székely Lóránt, Ambruzs Ádám, Abdullin Szárdár Tagirovics
Pávaszem - Pap Alexandra
Díszlettervező: Juhász Katalin
Jelmeztervező: Csík György
Zenei vezető: Mihály Tamás
Ötlet: Pintér Tamás
Mozgás: Pintér Tamás
Dramaturg: Magyar Fruzsina
Világításterv: Bányai Tamás
Koreográfus: Bóbis László, Kozma Attila
Koreográfus-asszisztens: Király Melinda
Ismertető:
1. rész:
1956 októbere. A vidéki kisváros melletti faluban a hajdani kitelepítettek fiai együtt bandáznak a helybeli srácokkal. Megpróbálnak kibabrálni a városi ávó kiskatonáival. Az összetűzésnek a váratlanul megjelenő szovjet katonák vetnek véget, az incidens halállal végződik. Az oroszok nem engedik eltemetni az ismeretlen áldozatot, a fiúk mégis elkaparják a holttestet.
A városi ÁVH vezetőjének tudomására jut az összetűzés, megbüntetné a verekedésben résztvevő ávós járőr vezetőjét - a saját fiát. Szovjet tanácsadója lebeszéli a büntetésről - amiről nem beszélünk, az meg se történt -, egyúttal közli, másnapra jelmezes bált rendeztet a Tiszti Klubban, a lánya tizenhatodik születésnapja alkalmából.
Az orosz lány barátnőjével, Júliával, az ávóparancsnok lányával együtt készül a jelmezbálra. Szerelemre, szüzességük elvesztésére vágynak. Júlia bátyja, az ávós járőr vezetője is várja a bált, hogy ott alaposan elvegyék a falusi suhancok kedvét a verekedéstől. A falusi suhancok is készülnek a bálra. Jelmezeket az egyik kitelepített srác hajdan híres színész apjától szereznek. A tervezett bosszú azonban elmarad. A bál napján Pesten kitör a forradalom, ennek hírére a helyi ÁVH vezetője és szovjet tanácsadója véget vet a mulatságnak, kijárási tilalmat rendelnek el, és készültségbe helyezik a testületet.
A bálon a fiatalok egyik vezetője végzetesen beleszeret az ávóparancsnok lányába. A fiú Rómeó, a lány Júlia jelmezét viseli. Rómeó, vállalt szerepének megfelelően - az erkély-jelenetre készül, de a laktanyaudvaron elfogják. Júlia beszökik hozzá a fogdába, együtt töltik az éjszakát.
Ez alatt a faluban és a kisvárosban is szerveződik a forradalmi tömeg. Rómeó barátja (Mercutio) a forradalmárokhoz fordul segítségül, szabadítanák ki fogságba esett barátját.
2. rész:
A forradalom kitörésének éjszakáján az ávóparancsnokot Pestre rendelik, ideiglenesen a fia (Júlia bátyja) látja el a laktanya parancsnoki tisztét. A reggeli eligazításkor megtudja, hogy a helyőrségnek foglya van. A fogdában döbbenten észleli, hogy a húga együtt hált a fogollyal. Rögtönítélő bíróságot alakít, s elvakult dühében Rómeót halálra ítéli. A fiatal ávós sorkatonák vonakodnak végrehajtani a halálos ítéletet.
Ekkor ostromolják meg a felkelők a laktanyát. Az ostrom során Rómeó barátja és Júlia bátyja is életét veszti. Mivel Júlia bátyjának Rómeó oltotta ki az életét, a fiatal pár félelmében a falusi templomban rejtőzik el, ahol a helyiség papja (Lőrinc barát) összeadja őket.
Az esküvőt már nem tudják megünnepelni: a forradalmat leverő szovjet csapatok megtámadják a templomot. A jóhiszemű, saját tisztaságukban bízó fiatalok védekezés nélkül halnak meg a véres ostrom során.
A szerzők Shakespeare alaptörténetét a forradalom idejébe helyezve szeretnék a mai fiatalok számára átélhetővé tenni a szerelem, kötelesség, becsület, hazaszeretet tragikusan egymásnak feszülő érzelmeit, emléket állítva ezzel a magyar forradalom hőseinek. Teszik mindezt a pop-musical műfaji követelményeinek megfelelően, fordulatos, izgalmas történetbe ágyazva, lírával és helyenként humorral vegyítve a tragédiát.
|